Ceník
Cena právních služeb se odvíjí od časové náročnosti, složitosti věci a od hodnoty sporu. Odměnu zpravidla domlouvám s klienty předem, a to tak, aby pro ně právní služba měla ekonomický význam. Považoval bych za profesní selhání, pokud by klient jen na odměně zaplatil více, než kolik činí hodnota samotného sporu – v takových případech se Vám raději pokusím soudní vymáhání vymluvit.
Časová odměna
Časovou odměnu využívám zejména tam, kde je složité předem odhadnout celkový časový náklad. Základní hodinová sazba v tomto případě činí 2.300,- Kč bez DPH.
Úkolová odměna
Tam, kde naopak rozpočet předem odhadnout lze, může být odměna stanovena pevnou částkou. Půjde zejména o tvorbu a revizi smluvní dokumentace, právní konzultace nebo sepis konkrétního podání.
Podílová odměna
V některých kauzách si můžeme sjednat podílovou odměnu, jež se odvíjí od výsledku sporu. Rád přijímám odpovědnost za vlastní práci a podílová odměna, která by zpravidla neměla přesáhnout 25 % z výsledku sporu, je mnohdy tím nejspravedlivějším způsobem ocenění přidané hodnoty advokáta.
Mimosmluvní (tarifní) odměna
Tento typ odměny vychází z vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif), ve znění pozdějších předpisů, a použije se tam, kde nebyla odměna sjednána jiným způsobem. Výše odměny podle advokátního tarifu se odvíjí od hodnoty sporu a od povahy konkrétních úkonů.
Česká advokátní komora byla dne 5.2.2016 pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR mimosoudním řešením spotřebitelských sporů pro oblast sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze smluv o poskytování právních služeb (na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů). Internetová stránka tohoto pověřeného subjektu je www.cak.cz.
Česká advokátní komora je smírčím orgánem ve sporech mezi spotřebitelem a advokátem.